Twitter ще се опита да спре потребителите да споделят статии, които не са прочели, за да насърчи „информираните дискусии“ в социалните медии. В тестова версия, достъпна за устройства с Android, сайтът въвежда задаването на въпрос към потребителите дали наистина искат да ретуитнат линк, който не са отворили.
Проблемът със споделяне на линкове, които въобще не се отваряни, не е нов. Проучване от 2016 г. на Columbia University и Microsoft показва, че 59% от линковете, публикувани в Twitter, никога не се кликват.
Решението на Twitter не е да забрани или премахне автоматично такива споделяния, а да затрудни процеса, като се опита да подтикне някои потребители да преосмислят действията си в социалната мрежа. Това е подход, който компанията използва по-често напоследък, за подобри качеството на съдържанието в платформата, без да получи обвинения в цензура.
Sharing an article can spark conversation, so you may want to read it before you Tweet it.
To help promote informed discussion, we’re testing a new prompt on Android –– when you Retweet an article that you haven’t opened on Twitter, we may ask if you’d like to open it first.
— Twitter Support (@TwitterSupport) June 10, 2020
През май тази година Twitter започна да експериментира с молба към потребителите да „преразглеждат“ отговорите си към туитове, ако се канят да използват обиден език спрямо други хора. Този подход се оказа неефективен, тъй като софтуерният филтър трудно може да различи например омразна реч, насочена към непознати, и пиперлив език в реплики между приятели.
През тази седмица Тwіttеr предприе и кампания срещу споделянето на дезинформация относно 5G и коронавируса, дoбaвяйки eтиĸeт „Вижте фактите за COVID-19“, ĸoйтo ocтaнaлитe пoтpeбитeли виждaт, ако пyблиĸaциятa ce бaзиpa нa нeдocтoвepнa, cпeĸyлaтивнa или ĸoнcпиpaтивнa инфopмaция. Етиĸeтът пpeпpaщa ĸъм cтpaницa, oзaглaвeнa „He, 5G нe пpичинявa ĸopoнaвиpyc“, съдържаща линкове към научни източници и сайтове, които пpoвepвят фaĸти и опровергават тeopии на конспирацията.