Асоциацията на европейските журналисти се обръща с въпроси към кандидатите за членове на Съвета за електронни медии. Представяме въпросите си и те биха могли да бъдат зададени от народните представители по време на обсъжданията в парламента, или самите кандидати да ни отговорят писмено, като се ангажираме да публикуваме отговорите на сайта си.
- Как смятате да направите СЕМ по-ефективен регулаторен орган? Как трябва да бъде реформиран?
- Как отговаряте с опита и квалификацията си на изискванията на чл. 25 от Закона за радиото и телевизията, в който е записано, че членовете на СЕМ трябва имат обществен авторитет и професионално признание?
- По какъв начин ще взаимодействате с останалите членове на Съвета, така че мандатът Ви да бъде ефективен?
- Каква трябва да бъде ролята на СЕМ в определянето на политиките в медийния сектор? По какъв начин трябва да се осъществява тази роля?
- Какви действия може да предприеме СЕМ срещу дезинформацията? По какъв начин те трябва да се прилагат, така че да се съхрани плурализмът в медиите?
- Как гледате на саморегулацията на медиите? Смятате ли, че СЕМ трябва да има роля в корегулацията (съвместната регулация) и да следи за изпълнението на решенията на Комисията по журналистическа етика?
- Според Закона радиото и телевизията СЕМ трябва да изпълнява задълженията си по чл. 126. Там се записано, че ако доставчик на медийни услуги не изпълни в срок решение на Етичната комисия към Фондация „Национален съвет за журналистическа етика“ и/или Сдружение „Национален съвет за саморегулация“, се налага имуществена санкция в размер от 2000 до 5000 лв. Знаете ли за случаи, в които този текст е прилаган към момента? Какви мерки ще предприемете, за да направите сътрудничеството между СЕМ и Етичната комисия по-работещо, а конкретният текст от закона по-ефективен?