Работилницата за обучители ще се проведе на 8, 9 и 10 май в София. Лектори на обучението ще бъдат международни експерти от Poynter Institutе, които ще представят най-добрите подходи и техники за провеждане на обучение на журналисти и студенти по темите за дезинформация, проверка на факти и използване на инструменти за проверки.
Тридневно обучение ще включва:
- въведение в работата на Poynter, MediaWise и по-специално International Fact-Chekcing Network (IFCN);
- как да намерите подлежащи на проверка твърдения;
- инструменти и техники за проверка на фактите;
- създаване на истории за проверка на фактите/разказване на истории;
- ангажираност на публиката;
- как да интегрираме медийната грамотност в репортажа.
Обучението е безплатно и ще се проведе на английски език.
Кой може да кандидатства:
Журналисти и хора с опит в областта на медиите, работата с бази данни и социалните мрежи, които проявяват интерес към проверката на факти, както към методите за оборване на дезинформация с помощта на онлайн инструменти.
Начин на кандидатстване:
Изисква се кратка мотивация и CV.
Попълнете тази форма за кандидатстване.
При въпроси, можете да се свържете с нас на имейл [email protected]
Краен срок за кандидатстване: 30 април 2023
След преминаването на курса част от участниците ще получат възможност да се включат в екипа за обучения по проверка на факти на Factcheck.bg и да работят като обучители в предстоящи обучителни академии през юни и октомври.
За обучителите:
Alanna Dvorak – International Training Manager, Poynter Institute – Международната мрежа на проверителите на факти
Ваня Цветкова – Interactive learning designer, MediaWise, Poynter Institute – Международната мрежа на проверителите на факти
За Factcheck.bg
Factcheck.bg е единствената платформа в България, която се занимава ексклузивно с проверка на фактите – инициатива на Асоциацията на европейските журналисти – България (АЕЖ).
Екипът е съставен през май 2021 г. от професионални журналисти без партийни обвързаности с цел да се борят с нарастващото количество дезинформация в българската медийна среда. Целта на проекта е да проверява твърдения по теми от обществено значение с потенциал за социално влияние, като екипът прави това винаги според най-високите журналистически стандарти и с професионализъм. Проектът се старае да помага и на журналисти да отсяват фактите от невярната информация в социалните мрежи, традиционните медии, публични изказвания на политици и държавници, както и други източници. Проверките в сайта имат за цел и да информират българските граждани, които се интересуват от новинарския поток и актуалните събития в страната и търсят отговори на въпроси от социално значение.
