На 31 март обаче изненадващо се появи ново политическо предаване по телевизионния канал ТВ1, известен най-вече с излъчването на качествена класическа, оперна и джаз музика – „Алтернативата“, с участието на популярните лица от екрана Милен Цветков и Генка Шикерова.
Новият проект стартира със силната заявка да бъде предаване „от независими и мислещи журналисти за независими и мислещи зрители“. За съжаление, началото му бива белязано от трагичен инцидент – смъртта на Милен Цветков в катастрофа в София на 19 април, която разтърси не само медийната общност, а и цялото българско общество. По думите на продуцента на предаването Люба Ризова, загубата на обичания журналист, известен с острия си стил, е от събитията, които те белязват за цял живот. Въпреки шока екипът на предаването намира сили да продължи, разширявайки се с водещи имена като Миролюба Бенатова, Светла Петрова, Емилия Милчева, Лили Маринкова и Калин Манолов.
По думите на Ризова, „Алтернативата“ се ражда не въпреки, а в резултат от пандемията: „С идването на CОVID дойде и нуждата от алтернатива на говоренето. Върнахме се 30 години назад, когато имаше една телевизия и от нея говореше властта. Сега има много повече телевизии, но те ретранслират говоренето на властта.“
„А демократичните общества, в които има различно говорене, са тези, които имат капацитета да се справят с трудни ситуации“, допълва продуцентката, която има дълъг стаж във водещите частни телевизии NOVA и bTV.
И така се появява предаването, продукция на ТV1 и Фондация „Алтернативи и анализи“, създадена от покойния вече политически анализатор Алекс Алексиев и дипломата и бивш посланик в Москва Илиян Василев. В началото то стартира „на мускули“ със средства на организацията, но през юни екипът му се обръща за подкрепа към зрителите – и до момента успява да се издържа чрез краудфъндинг. Практиката независими медии и журналистически проекти да се издържат чрез намиране на малки дарения от лоялни потребители отдавна е наложена в световен план, но у нас все още има сравнително слаба популярност.
„Друго е, когато нямаш някой зад гърба си, но го има и моментът, че който плаща, поръчва музиката. Тук имаме много безименни хора, които поръчват музиката, и според мен това е бъдещето“, смята Ризова.
Ако интересът към различните гледни точки и аналитичния поглед към събитията е това, което обединява аудиторията на „Алтернативата“, водещите на предаването споделят още нещо: всички те са безспорни имена и таланти, лишени от ефир.
За разследващата журналистка Миролюба Бенатова, която напусна NOVA заедно с Генка Шикерова скоро след като телевизията бе придобита от бизнесмена Кирил Домусчиев през 2019 г., решението да стане част от предаването идва спонтанно. „Отне ми време да реша дали виждам още смисъл в журналистиката. Реших да се присъединя, когато осъзнах, че с тази професия имаме още какво да си кажем“, разказва тя, допълвайки, че загубата на колегата ѝ Милен Цветков също е имала катализиращ ефект.
За периода си далеч от телевизионния екран тя споделя, че никога не е спирала да бъде в активен контакт с аудиторията си, тъй като само във „Фейсбук“ последователите ѝ са 70 000 човека. Не са спирали и сигналите за проблеми от граждани.
Скоро след дебюта на Бенатова в „Алтернативата“ идва и знаковото ѝ интервю с председателя на Националния оперативен щаб за борбата с COVID-19 Венцислав Мутафчийски, в което той изрече черната си прогноза, че очаква „много хора да измрат, яко да измрат“. Разговорът предизвика буря от реакции, като журналистката получи немалко обвинения в тенденциозно отношение към генерала. „Реакцията е тъжна, защото видях каква поляризация има в българското общество. Хората все повече са свикнали да чуват само своя глас и да го смятат за обективен. Това е проблем за опитите за предоставяне на неутрален журналистически поглед“, коментира Бенатова.
Като друг знаков момент за предаването журналистката определя гражданските протести, които избухнаха през лятото, отваряйки пред екипа възможността да разгърне репортерския си потенциал: „Макар и да сме в периферията, успяхме да покажем, че сме добри репортери, независимо дали сме в голяма медия, или не. Просто защото сме добри репортери.“
Бъдещето на предаването Бенатова вижда именно в правенето на повече репортажна журналистика, която в момента е силно затруднена заради пандемията. „Надявам се COVID да не стане поредният инструмент за спиране на достъп – до места, до личности, до събития“, казва тя.
Именно ограниченият достъп до публични лица, по думите ѝ, е основното предизвикателство пред „Алтернативата“, а не финансирането. Тя разказва, че предаването многократно е пускало заявки за интервюта до всички институции и партийни ръководители, но никой не се е отзовал. „Когато не идва отсрещната страна, с която да се проведе критичен разговор, това е лост за маргинализиране на такива проекти“, смята Бенатова, според която това е тенденция, превърнала се норма за последните 10 години. Тя подчертава, че „несвободата на медиите е в това, че няма възможност различни водещи да водят различни разговори с хората от властта“.
Това, което журналистката иска да вижда в обществения живот, е повече плурализъм на мнения. „Иска ми се да имаме необходимост – и като професионалисти, и като личности, да чуваме не само своя глас. Спорът трябва да е възможен, защото когато стане невъзможен, може да се стигне и до много по-тежки конфликти“, убедена е Миролюба Бенатова.
Виж по-малко…