Media literacy coalitionКоалиция за медийна грамотност, част от която е и Асоциацията на европейските журналисти – България, даде старт на национален ученически конкурс за създаване на медийно съдържание – видео, аудио или текстово, организиран от Фондация „Гласът на децата“. В него участват деца между 8 и 12 клас. Най-добрите материали ще бъдат публикувани в младежката медийна платформа TeenStation.net, а училището, чиито ученици са класирани на първо място, ще бъде подпомогнато да изгради свой медиен център.

Предизвикателството към младежите е да създадат репортаж, посветен на дните на медийната грамотност в своето училище. Могат да напишат статия с обем до 500 думи или да направят радиопредаване с продължителност до 5 минути. В случай, че им харесва да са пред или зад камерата, може да направят видео репортаж с продължителност до 3 минути.

Най-важното е тяхната история да ни разкаже „Истината за…“ – живота в училище, за начина, по който се забавляват или истината за техните най-големи предизвикателства, въпроси или трудности. Истината за приятелството и социалните мрежи.

Учениците ще отбележат дните на медийната грамотност като ни разкажат пълнокръвно за това, което ги вълнува и вдъхновява. За да намерят своята истина, понякога трябва доста да потърсят, а понякога може да я научат от разговор с истински човек, с когото правят интервю. Материалите могат да бъдат качени до 17 март в специално разработения модул на сайта www.teenstation.net.

Скъпи ученици, имате думата! И не забравяйте да направите снимки. Най-добрите истории ще бъдат публикувани като авторски материали в сайта на ученическия портал Teenstation.net,  а един от екипите ще има шанс да работи с водещи журналисти по създаване на собствен медиен център.

Конкурсът е част от дейностите, предвидени в Дни на медийната грамотност, които стартираха на 6 февруари заедно с Денят на безопасния интернет. Инициативата е на Коалиция за медийна грамотност в училищата, която обединява 14 организации. Тяхната цел е да бъде гарантирана безопасността на децата в дигиталната ера чрез развиване от най-ранна възраст на дигитално-медийна грамотност и умения у децата.

Дните на медийната грамотност включват различни кампании и инициативи, които ще продължат от 6 февруари до 17 март.

В Деня за безопасен интернет беше обявено началото на национална кампания в училищата, които ще разполагат с кратки презентации и планове за интерактивни занятия с учениците от всички възрастови групи по темите за критичното мислене, търсенето, оценката и създаването на съдържание, безопасното ползване на интернет.

Фондация “Дигитални деца” стартира 6-месечна програма “Училище с отворен код”, в рамките на която ще бъда организирани обучения за учители и ученици в десетки училища в страната.

В рамките на „Дните на медийна грамотност“ Държавната агенция за закрила на детето и Детският съвет към ДАЗД ще организират с подкрепата на БНТ, ГДБОП и ИТ компанията Булбера срещи-дискусии с родители и деца в 15 области на страната по въпросите на онлайн безопасността.

Заключителното събитие на „Дните на медийната грамотност“ ще бъде национален родителски форум на 17 март с участието на над 250 родители, организиран съвместно от Теленор България, онлайн медията „Майко мила“ и Центъра за безопасен интернет. Експерти ще представят важни теми, касаещи сигурността на децата в интернет и ще се проведе публична дискусия, в рамките на която ще бъдат дадени отговори на тревожещите родителите въпроси за безопасността на децата им в дигиталното пространство.

Коалицията за развитие на медийната грамотност на българските деца обединява организации, работещи в областта на образованието, медиите и гражданското общество: Център за култура и дебат „Червената къща“, Институт за прогресивно образование, Център за приобщаващо образование, Асоциация на европейските журналисти в България, Заедно в час, Национална мрежа за децата, Национален център за безопасен интернет в лицето на Фондация „Приложни изследвания и комуникации“ и Асоциация Родители, Образование България 2030, Фондация „Гласът на децата“. Обедини ни нашата загриженост за липсата подготовка на децата да се ориентират в съвременната дигитално-медийна и социална среда и да се справят с рисковете, които тя крие.

*Дефиниция за медийна грамотност: Способност да се намира, преценява, използва и произвежда правдива информация в изобилието от медийни и дигитални източници и умения за ефективно и конструктивно взаимодействие с други хора в онлайн среда.

–––––––––––

Коалиция за медийна грамотност – http://gramoten.li/

Снимка: http://gramoten.li/