През последните няколко години социалните мрежи трансформират не само възможностите ни за общуване, но и начина, по който консумираме съдържание. Facebook, Twitter, YouTube и компания отдавна не са безобидни платформи за създаване и споделяне на потребителско съдържание. Вместо това те все повече функционират като основни източници на новини за стотици милиони в цял свят и така поставят под въпрос самото ни разбиране за същността и ролята на медиите.

Адам Мосери, настоящ ръководител на нюзфийда на Facebook, за когото се твърди, че скоро ще поеме продуктовото развитие в Instagram (също собственост на Facebook), говори за сложните отношения между социалната мрежа и медиите по време на конференция в Сан Франциско, САЩ, на 17 май. Събитието беше организирано от Columbia Journalism Review и The Information.

Представяме ви акценти от интервюто на Мосери пред Джесика Лесин, основател на The Information. Цитатите са извадени от статия, публикувана на сайта на Columbia Journalism Review на 18 май.

За Facebook и медиите

„Сложно е. Новинарската индустрия преминава през огромна промяна за много кратко време. Интернет променя начина, по който хората консумират не само новини, а всякакви видове информация, преобръщайки много бизнес модели в индустрията с главата надолу, и ние сме част от това. Опитваме се да намерим отговори и правим грешки, но полагаме усилия да работим по-добре. В някои области имаме наистина силни партньорства, в други взаимоотншенията са невероятно антагонистични, а в трети сме някъде между двете крайности.“

За усилията на Facebook да акцентира върху достоверните новини

„Всеки ден се публикуват един милиард единици съдържание и съществуват десетки милиони издатели, така че не е възможно да имаме човек, който да чете всеки пост и да преценява достоверността му. Затова опитахме да създадем система за класиране, която се базира на доверие, но е трудно да бъде изиграна. Това не е просто състезание за популярност – дори когато много хора определят един източник за достоверен, това не означава непременно, че ние ще го поставим на високо място, тъй като е възможно той просто да допада на малка група последователи. Ние обръщаме внимание на мащаба на доверие. За да предотвратим поляризация, анализираме по-широк опит, пресечни точки, споделени гледища.“

За действията на Facebook спрямо разпространението на фалшиви новини

„Определено съм съгласен, че нивото на нашата инвестиция не съответстваше на риска, и смятам, че това беше резултат от недооценяване на важността на проблема от наша страна. Смятам, че бяхме много по-малко фокусирани върху потенциалните рискове, и това се отнася не само за Facebook, а за Силициевата долина като цяло.“

За разпространението на новини и променящите се алгоритми на Facebook

„Няма как да гарантирам стабилно разпространение за който и да било издател, просто не е възможно – дори ако изцяло спрем да променяме начина на подредба [на съдържанието във Facebook чрез алгоритми]. Интересите на хората се променят, новините се променят всеки ден, има най-различни ефекти, произтичащи от конкуренцията. Ето защо разспространението винаги ще бъде непостоянно.“

За идеята Facebook да плаща за медийно съдържание

„Относно идеята просто да плащаме на издателите за новини, не смятам, че този подход работи добре в голям мащаб. Има твърде много издатели в твърде много страни по целия свят, за да можем да правим това. [Такъв подход] никога няма да може да бъде начин да подкрепим цялата индустрия дока ако всеки долар, който Facebook изкарва, отива в индустрията. В допълнение издателите на новинарско съдържание не са единствената група, към която имаме дълг.“

За проектите на Facebook в подкрепа на журналистиката

„Ние проявяваме интерес към финансирането на журналистика по всякакви начини. Вярваме, че новините са изключително важни, важно е и информирането на хората. Това има значение и за хората, които използват продукта ни.“

Снимка: www.cjr.org